Wirus w prawie spółdzielczym
Wirus w prawie spółdzielczym
Wiktor E. Łyszczak
Art. 5 § 2 prawa spółdzielczego umożliwia spółdzielniom indywidualne kształtowanie statutów. To właśnie nazywam wirusem ustawy, mogącym wypaczyć najlepsze intencje ustawodawcy.
Art. 16 § 1
dotyczy treści deklaracji, której złożenie warunkuje przyjęcie na członka spółdzielni. I wszystko może byłoby w porządku, gdyby nie ostatnie słowa tego przepisu, że statut może przewidywać obowiązek ujawnienia innych danych. Wyobrazić sobie można, że jakaś grupa, decydująca o treści statutu, umieści w nim np. obowiązek ujawnienia przebytych i aktualnych chorób ubiegającego się o członkostwo i jego bliskich, a może i przekonań politycznych lub religijnych. To jest właśnie wirus. I co z tego, że zabiegający o członkostwo temu się sprzeciwi lub skorzysta z drogi sądowej? Czy będzie miał pewność, że sąd wyda wyrok sprzeczny z zarejestrowanym statutem? A czy sąd może takiego dokumentu nie zarejestrować? Gdyby odmówił, to nie tylko pieniacze mogliby prowadzić spór (nieprocesowy) , aż do wszystkich możliwych instancji, aby obalić postanowienie sądu.
Art. 21
mówi o zwrocie wpłat na udziały, dodając, że "sposób i termin zwrotu określa statut". Nie mam nic przeciwko takiej procedurze, lecz gdy chodzi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta