Zwyciężał rozsądek
Zwyciężał rozsądek
Rozmowa z Tito Petkovskim, przewodniczącym parlamentu Republiki Macedonii
Proszę o przypomnienie drogi Republiki Macedonii do samodzielności i niepodległości.
Dramatyczny rozpad Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, wybuch nacjonalistycznej euforii na Bałkanach - tak najkrócej można scharakteryzować warunki, w jakich powstawały: pierwszy, wielopartyjny parlament i samodzielne, suwerenne państwo -- Republika Macedonii. Dokonaliśmy tego jednak wsposób pokojowy, uniknęliśmy wojny i narodowościowych konfliktów, choć i u nas były siły polityczne, np. VMRO -- Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej, które opowiadały się za secesją za wszelką cenę.
Następne wybory odbyły się już w spokojniejszej atmosferze, istniało bowiem obywatelskie państwo prawa, mające międzynarodowe uznanie. Walka polityczna dotyczyła głównie kwestii przekształceń systemowych -- czy wprowadzać je w sposób gwałtowny, czy też zachowując pewien umiar. I znów zwyciężył rozsądek. Wybory, już w pierwszej turze, wygrał wspólny blok Sojusz dla Macedonii, który zawiązali: socjaldemokraci, liberałowie i socjaliści. VMRO oraz Partia Demokratyczna zbojkotowały drugą turę, przeszły do pozaparlamentarnej opozycji. Po jakimś czasie Sojusz dla Macedonii opuścili liberałowie, powstała więc też silna opozycja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta