Dla kogo konstytucja
Dla kogo konstytucja
Leszek Wiśniewski
Z niewielu publikacji, jakie ukazują się w poczytnych czasopismach na temat projektu nowej polskiej konstytucji, wynika znaczna rozbieżność poglądów na temat projektowanego zakresu obowiązywania przepisów konstytucyjnych w ogóle, a w szczególności zamieszczonego w niej katalogu praw i wolności obywatelskich.
Projekt konstytucji przygotowany przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego w wersji roboczej, ale już opublikowanej w "Rzeczpospolitej" 21 VI 1996 r. , zawiera istotne przepisy, m. in. decydujące o miejscu konstytucji w systemie źródeł prawa i jej społecznej użyteczności, a odnoszące się do powszechnego i bezpośredniego obowiązywania norm konstytucyjnych.
Profesor Wojciech Sadurski w artykule "Konstytucja Muminków" ("Rzeczpospolita" 10 VI 1996 r. ) trafnie postrzega, że projekt konstytucji "odstaje niestety od standardów konstytucjonalizmu liberalnego, gdyż nie trzyma się konsekwentnie zasady, iż obowiązki zeń wynikające dotyczą wyłącznie organów państwowych" oraz, że projekt odzwierciedla "pomysły nieliberalne, które traktują konstytucję jako kartę życia społeczeństwa".
Rzeczywiście projekt konstytucji odbiega od XIX-wiecznego modelu postrzegającego konstytucję przede wszystkim jako akt broniący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta