Okulistyczna ruletka
Co druga osoba, u której rozwija się jaskra, nie jest tego świadoma
Okulistyczna ruletka
Ministerstwo zdrowia rozważa utworzenie komputerowej bazy danych o ludziach najbardziej narażonych na jaskrę, dzięki czemu będzie można poprawić wykrywanie, a tym samym skuteczność leczenia tej wyjątkowo podstępnej choroby. Podobny rejestr powstał przed laty w USA, dzięki czemu więcej ludzi udało się uchronić przed znacznym pogorszeniem wzroku, a nawet całkowitą ślepotą. Jaskra to najczęściej występujące obok zaćmy schorzenie oczu. Było opisywne już przed 150 laty, ale mimo tego, że chorych przybywa, w Polsce nadal jest mało znaną i na dodatek ignorowaną chorobą.
-- Jaskra jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów okulistycznych we wszystkich krajach rozwiniętych -- mówi prof. Krystyna Czechowicz-Janicka, kierownik Kliniki Okulistycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. To właśnie z jej inicjatywy ma powstać komputerowy bank danych o pacjentach, dzięki któremu przy okazji będzie można wreszcie ustalić, jak duże jest zagrożenie tym schorzeniem w kraju. Jak na razie podejrzewa się, że co druga osoba, u której rozwija się choroba, nawet nie jest tego świadoma.
Histeria jaskrowa
Światowa Organizacja Z drowia (WHO) uznała ją za chorobę społeczną. Z jej danych wynika, że w krajach uprzemysłowionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta