Wspólny wyjazd na grzyby nie musi oznaczać zmniejszenia pensji
Imprezy integracyjne to dla pracowników mile spędzony czas, budowanie więzi, a w razie połączenia ich ze szkoleniem – także podnoszenie kwalifikacji. Wydawać by się mogło – same korzyści. Czy aby na pewno?
Interpretacje organów podatkowych przyczyniły się do tego, że organizacja takich imprez spędza pracodawcom sen z powiek. Czy udział w nich to przychód pracownika? Jeśli tak, to jak ustalić jego wysokość, aby prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie?
Stanowisko fiskusa
Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem organów podatkowych pracownicy osiągają przychód z tytułu uczestnictwa w imprezach bez względu na to, czy faktycznie brali w nich udział. Nieodpłatnym świadczeniem jest już bowiem samo zagwarantowanie pracownikowi możliwości udziału w danej imprezie.
Fiskus nie dostrzega również problemu z ustaleniem przychodu dla danego pracownika w przypadku ryczałtowej płatności za imprezę, stojąc na stanowisku, że wystarczy podzielić łączny koszt imprezy przez liczbę tych, którzy mogli wziąć w niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta