Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

15 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Łukasz Prasołek

Dotychczas przyjmowano, że do układów powinno się stosować takie reguły wykładni, jak do innych aktów prawnych. Powoli jednak orzecznictwo odchodzi od tych poglądów

Nie bez znaczenia jest analiza treści porozumień analogiczna do wykładni oświadczeń woli. SN przyjmuje teraz, że interpretacja uzp powinna przede wszystkim uwzględniać reguły wykładni językowej.

Nie powinna jednak pomijać woli i zamiaru stron oraz dotychczasowej praktyki stosowania jego spornych postanowień (wyrok z 26 lipca 2011, I PK 27/11).

Wprawdzie wyjaśnienia stron układu nie są wiążące dla sądu, ale nie wynika z tego, że przy interpretowaniu jego postanowień intencje i wola stron układu są bez znaczenia. Wręcz przeciwnie, mają one szczególną wagę (uchwała siedmiu sędziów SN z 11 lutego 2004, III PZP 12/03).

Przykład

Układ obowiązujący w firmie pana Janusza przewidywał dodatkowe odprawy dla odchodzących z pracy nie ze swojej winy. Mimo niejednoznacznych postanowień w praktyce pieniądze wypłacano tylko rozwiązującym stosunki pracy na mocy porozumienia stron.

Było tak dlatego, że ci, którzy dostali wypowiedzenie z przyczyn dotyczących pracodawcy, i tak otrzymywali odprawy z mocy ustawy o zwolnieniach grupowych. Skoro tak, sąd może zbadać, jaka była wola stron układu i wziąć ją pod uwagę przy ferowaniu wyroku.

Niekiedy sąd musi przeanalizować porozumienie podpisane dobrowolnie przez strony, nawet  gdy jego treść jest jednoznaczna i nie pozostawia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9081

Wydanie: 9081

Spis treści
Zamów abonament