Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywileje załogom może dać nie tylko kodeks, lecz także umowy społeczne

15 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Agata Lanakamer-Prasołek Łukasz Prasołek

Układ zbiorowy pracy może gwarantować dodatkową odprawę w razie rozstania także na mocy porozumienia stron. Nie dyskryminuje to podwładnych, z którymi szef rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem – uznał Sąd Najwyższy

Poza ustawami i rozporządzeniami źródłami prawa pracy są także postanowienia układów zbiorowych pracy i inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Akty te tworzą strony stosunku pracy i mogą  wskazać przywileje i obowiązki dla podpisujących je partnerów.

Aby jednak były skuteczne, postanowienia układów zbiorowych pracy (uzp) i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników, niż wynika to z przepisów kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

To podstawowa zasada. Bardziej szczegółowo problemami, które są skutkiem stosowania nie zawsze przemyślanych zapisów porozumień zbiorowych, zajmują się sądy.

Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wskazuje, jak konkretnie na codzienne życie pracowników wpływają regulacje wynegocjowane z pracodawcami.

PRAWA NABYTE PODWŁADNYM TRZEBA WYPOWIEDZIEĆ

Jeśli w firmie obowiązuje terminowy układ zbiorowy, to choć funkcjonuje do określonego czasu a konsekwencją jego zniknięcia są zmiany warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, trzeba mu dać wypowiedzenie zmieniające

Niezwykle ważny dla podwładnych jest art. 24113 k.p. Przewiduje on, że korzystniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9081

Wydanie: 9081

Spis treści
Zamów abonament