Jak doprowadzić do zawarcia umowy przyrzeczonej
Sąd na wniosek wierzyciela wyznacza dłużnikowi termin wykonania czynności pod groźbą nałożenia grzywny
Z umowy przedwstępnej, czyli zobowiązującej do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, wynika zobowiązanie nie tylko do podpisania umowy przyrzeczonej. Często przewiduje ona obowiązki podjęcia działań koniecznych do spełnienia głównego przedmiotu umowy, np. uzyskania odpowiedniego zezwolenia władzy publicznej lub zgody osoby trzeciej.
Przykładowo zawieramy umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, w której nasz kontrahent zobowiązuje się do spłaty wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, którą jest obciążona nieruchomość, albo do uzyskania pozwolenia na budowę czy też zgody na zmianę przeznaczenia gruntu.
Możliwe odszkodowanie
W związku z tym powstaje pytanie, co dzieje się w przypadku, gdy nasz kontrahent zaniecha wykonania takich czynności, np. nie podejmie starań o uzyskanie zezwolenia odpowiedniego organu administracyjnego?
Czy w związku z zawartą umową przedwstępną możemy takie działanie podjąć za niego? Jaki charakter w tym kontekście miałoby ewentualne orzeczenie sądu? Czy zastępowałoby wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta