Ochrona przed zwolnieniem nie zawsze skuteczna
Zatrudniasz na czas określony osobę w wieku przedemerytalnym? Sprawdź, kiedy kończy się jej angaż. Jeśli przed ukończeniem 60 lub 65 lat i podwładny ma wypracowany okres składkowy, to można go zwolnić wcześniej
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, który zapadł 27 lipca 2011 (II PK 20/11).
Krótko opisywaliśmy go na łamach „Prawa co dnia” 3 listopada 2011 w artykule „Ochrona przedemerytalna nie dla wszystkich”. Ponieważ Sąd Najwyższy zwraca uwagę na aspekt często niedostrzegany przy interpretacji art. 39 k.p., to dziś w „Prawie i praktyce” dokonujemy szerszej analizy wydanego orzeczenia.
Stan faktyczny, na podstawie którego ono zapadło, był następujący: pracownik został zwolniony z pracy w okresie przedemerytalnym. Miał dwie umowy terminowe. Pierwszą na okres próbny zawartą na okres od 20 maja do 19 sierpnia 2009 i kolejną na czas określony, która miała się rozwiązać z upływem 31 grudnia 2010.
Pracodawca, korzystając z prawa do jej wcześniejszego wypowiedzenia (zapisano je w kontrakcie), rozwiązał angaż wcześniej, 12 stycznia 2010. Dokładnie na 20 miesięcy przed ukończeniem przez zatrudnionego 60 lat (był to wiek emerytalny tego mężczyzny). Dokonując zwolnienia, szef pominął ochronę z art. 39 k.p., a zatrudniony złożył pozew do sądu pracy o odszkodowanie.
Nie było sporu w niższych instancjach
Jakież było jego zdziwienie, gdy sąd rejonowy stanął po stronie pracodawcy. Uznał, że w opisywanym przypadku przewidziana w art. 39...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta