Źródło dochodu i narzędzie oceny
Polityka dywidendowa firm
Źródło dochodu i narzędzie oceny
Inwestorzy oceniają spółki giełdowe pod wieloma względami -- analizują ich zyski, poziom zadłużenia, perspektywy rozwoju itp. Jedną w ważniejszych kwestii podlegających ocenie inwestorów jest również poziom dywidend wypłacanych przez spółki. Gracze giełdowi wyczuwają, że ma on znaczący wpływ na kurs akcji. Tylko niektórzy z nich zadają sobie pytanie, dlaczego tak jest.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że im większą część zysku walne zgromadzenie akcjonariuszy przeznaczy na dywidendę, tym mniej środków pozostanie do dyspozycji zarządu, a przez to zostaną ograniczone możliwości inwestycyjne i rozwój firmy. Dlaczego inwestorzy tak chętnie kupują akcje spółek, które co roku wypłacają akcjonariuszom znaczną część zysku? Czyżby ograniczenie tych możliwości uznawali za rzecz pozytywną dla spółki? Czyżby nie byli świadomi, że zmniejszenie możliwości finansowania inwestycji poprzez wypłatę dywidendy zmusi zarząd do pozyskania środków w drodze emisji akcji lub zaciągnięcia pożyczki?
W celu uściślenia tych rozważań zdefiniujmy politykę wypłacania dywidend jako wybór między zatrzymaniem zysków a wypłatą środków pieniężnych i pozyskaniem ich z zewnątrz (na przykład poprzez emisję akcji lub zaciągnięcie kredytu) . ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta