Odpowiedzialność za rzeczy wniesione do hotelu
Między Sejmem a Senatem
Odpowiedzialność za rzeczy wniesione do hotelu
Ogromny rozwój turystyki przemawia za ujednoliceniem zasad odpowiedzialności hotelarzy w różnych państwach. Na naszym kontynencie powoli staje się to faktem. Sejm uchwalił w czwartek ustawę upoważniającą Prezydenta RP do ratyfikacji opracowanej w ramach Rady Europy Konwencji o odpowiedzialności osób utrzymujących hotele za rzeczy wniesione przez gości. W konsekwencji będą musiały zostać zmienione niektóre przepisy naszego prawa cywilnego.
Zasada wzmożonej odpowiedzialności hotelarzy za rzeczy gości, sformułowana przed wiekami przez prawników rzymskich, także dziś nie jest na ogół kwestionowana. W wielu państwach występuje jednak tendencja do ustalenia jej granic przez ograniczenie wysokości odszkodowania należnego podróżnemu. Towarzyszy temu dążenie do unifikacji "prawa hotelowego", m. in poprzez konwencje międzynarodowe. Wszystko to wiąże się z wielkim rozwojem turystyki także do państw mających odmienne systemy prawne.
Już w 1932 r. UNIDROIT na prośbę Międzynarodowego Stowarzyszenia Hoteli (AIH) podjął się opracowania zunifikowanego prawa mającego za przedmiot odpowiedzialność hotelarzy w razie uszkodzenia rzeczy wniesionych przez gości. Wstępny projekt, gotowy w 1935 r. , w następnych latach był przepracowywany. Dalsze doskonalenie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta