Sam handel to za mało
Polskie interesy: z Rosją deficyt, z Białorusią i Ukrainą nadwyżka
Sam handel to za mało
Często słyszy się pytanie, czy Polska leży na wschodzie czy na zachodzie. Uściśla się je pytając, czy leżąc między Wschodem a Zachodem leży jednak bliżej pierwszego czy też raczej drugiego. Odpowiedź jest prosta -- Polska leży między Niemcami (Unia Europejska) na zachodzie a Rosją, Białorusią (łączy je unia celna) , Litwą i Ukrainą (chcą do CEFTA) na wschodzie. Na północy jest Bałtyk, który dał nazwę Radzie Współpracy Państw Morza Bałtyckiego, której jesteśmy uczestnikiem, a na południu -- Czechy i Słowacja, które -- tak jak my -- są członkami CEFTA. Deklarujemy chęć podejmowania aktywnej współpracy gospodarczej we wszystkich kierunkach, również ze wschodem.
Rosjanie przywiązują dużą wagę do stosunków gospodarczych z Polską i innymi krajami CEFTA. We wrześniu br. Moskwa podjęła decyzję, na mocy której funkcje przedstawicielstw handlowych w 35 krajach (m. in. w Australii, Singapurze, Szwajcarii, RPA, Meksyku) przejmą 2-3-osobowe aparaty radców handlowych w ambasadach. Kraje, w których pozostają przedstawicielstwa handlowe, to państwa "siódemki", CE-FTA, Chiny, Indie, Indonezja, Nigeria.
Reformy gospodarcze
W porównaniu z Ukrainą i Białorusią Rosja ma znacznie bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta