A mur stoi. ..
Na prywatnej łące w podwrocławskiej Sosnówce stoi kilkadziesiąt fragmentów muru berlińskiego. Przywiózł je tutaj Ludwik Wasecki, lekarz i kolekcjoner dzieł sztuki, dla którego mur stał się impulsem do wypowiedzi artystycznej.
A mur stoi. ..
Rafał Bubnicki
Betonowe prostokąty odcinają się na tle ciemnej zieleni lasu wyrastającej na skraju wielkiej, jasnozielonej łąki. Jedne są szare, większość kolorowa. Fantazyjne rysunki, wykonane jaskrawymi farbami na szarym betonie, nieco zblakły wystawione na deszcz i śnieg. -- Kiedy ustawiałem je na łące okoliczni mieszkańcy sądzili, że to fundamenty pod hotel. Miejscowi reagowali różnie, także później, gdy wiadomo było, o co chodzi. Teraz wszyscy przyzwyczaili się -- mówi Ludwik Wasecki, który obok swojego domu w Sosnówce ustawił kilka lat temu kilkadziesiąt fragmentów muru berlińskiego. Wasecki, który pracuje w Berlinie, nie reklamuje swojej stałej wystawy. Jak sam mówi, nie ma na to czasu. Odwiedzają ją znajomi właściciela i nieliczni goście, którzy wiedzą, jak trafić do małej wioski położonej wśród lasów czterdzieści kilometrów od Wrocławia.
Symbol podziału
Mur, który na polecenie władz Niemieckiej Republiki Demokratycznej został w sierpniu 1961 roku wybudowany w Berlinie na granicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta