Być celnikiem
Chętnych więcej niż miejsc pracy
Być celnikiem
Ponad 12, 5 tys. osób pracuje w administracji celnej, z czego ok. 11800 w urzędach celnych, a 755 w Głównym Urzędzie Ceł. Zdaniem kierownictwa GUC, dla prawidłowej obsługi ruchu towarowego i osobowego w 2000 r. potrzebnych jest ok. 21 tys. pracowników. W każdym z osiemnastu urzędów celnych czeka na rozpatrzenie ponad 1000 podań o pracę, w większości od ludzi zwyższym wykształceniem. Dla nich zawód celnika jest bardzo atrakcyjny. Są oni gotowi szkolić się w nowej dla siebie dziedzinie.
-- Każdy, kto chce zostać celnikiem, musi przejść przez służbę przygotowawczą, która trwa 3 lata. Kończy ją egzamin kwalifikacyjny -- mówi Bożena Górnik, dyrektor Departamentu Kadr i Szkolenia GUC. Kurs celny podstawowy trwa 3 miesiące. Nauka w wyznaczonym urzędzie celnym to zazwyczaj 6--9 miesięcy. Jej przebieg obserwuje dyrektor urzędu, on przeprowadza egzamin i decyduje o dalszym losie podopiecznego, tzn. albo o rezygnacji z jego usług, albo o dalszej nauce w wybranej specjalności. -- Kandydat na celnika musi poznać ogromną liczbę różnych przepisów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Także zasady kontroli wewnętrznej, stawki i procedury celne -- tłumaczy Bożena Górnik. Do tego trzeba dodać zajęcia z psychologii, umiejętność rozpoznawania fałszywych dokumentów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta