Nie ma rzeczy niemożliwych
Harcmistrzyni Małgorzata Sinica, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego
Rz: Co harcerstwo ma dziś do zaoferowania młodym ludziom?
Małgorzata Sinica: Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że harcerstwo nie jest sposobem na zabicie czasu, nie jest też pomysłem na tanie wakacje. To styl życia, to sposób patrzenia na wszystko, co pojawia się na naszej drodze, to postawa otwartości, postawa człowieka, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Dodajmy od razu, że taka harcerska postawa może towarzyszyć nam do końca życia, nie tylko wtedy, kiedy nosimy mundur.
Harcerstwo jest dzisiaj szkołą kompetencji, które dziecko nie zawsze może zdobyć w domu lub szkole. Zarządzanie projektami, od najprostszych po złożone, umiejętności przywódcze, planowanie swojego rozwoju edukacyjnego i zawodowego – w tych kluczowych kwestiach harcerze wyprzedzają rówieśników nienależących do ZHP.
Brak zaradności, łatwe poddawanie się przynosi negatywne efekty społeczne. Badania pokazują, że co czwarty młody człowiek, uczeń szkoły podstawowej, chciałby przeżyć harcerską przygodę. Niestety nie mamy tylu instruktorów. Szkoda.
Młodzi ludzie lgną do wszystkiego, co oferuje im szalony, kolorowy świat i nie zawsze są to dobre zainteresowania. ZHP, przez wielu uważanemu za anachroniczny, udaje się jednak konkurować z tym światem. Rezultatem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta