Zuchów przybywa
Zuchy to najmłodsza grupa w organizacji harcerskiej, do której mogą przystąpić dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. W Polsce obecnie działa 1746 gromad zuchowych. Z roku na rok tworzy się ich coraz więcej.
W ciągu ostatniego roku wzrosło zainteresowanie wstąpieniem do harcerstwa. – Po katastrofie 10 kwietnia i służbie harcerzy w trakcie żałoby narodowej wzrosła świadomość istnienia harcerstwa – mówi hm. Anna Michalina Gieniusz, komendantka szczepu 32. Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych.
Pierwsze próby pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym podejmowano w Polsce jeszcze przed I wojną światową. Tworzono wówczas zastępy biszkoptów. Latem 1914 r. Olga Małkowska, jedna z twórczyń polskiego skautingu, instruktorka harcerska i współautorka hymnu harcerskiego, utworzyła w Zakopanem żeńską gromadę krasnoludków. W historii ZHP uważa się to za moment narodzin polskiego ruchu zuchowego dziewcząt. Trzy lata później hm. Jan Mauersberger podjął próbę opracowania nowego systemu wychowania najmłodszych członków ZHP i zaproponował, by nazwać ich zuchami. Pomysły Mauersbergera uporządkowała Jadwiga Zienkiewiczówna w książce pt. „Związek zuchów, czyli młodych harcerzy" (1918). W tym samym czasie zaczęły powstawać pierwsze gromady wilcząt w Polsce. Tworzyło je przede wszystkim harcerstwo męskie, korzystając z doświadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta