Końca świata nie będzie
Z profesorem Wojciechem Roszkowskim rozmawia Igor Janke
W jakim momencie historycznym jest dziś Europa?
Ten moment zapewne przejdzie do historii, bo kryzys finansowy, który niewątpliwie trapi Europę, jest wykorzystywany do przebudowy struktury Unii Europejskiej w kierunku państwa federalnego pod przewodnictwem hegemonów – Francji i Niemiec. Ten projekt nie jest jeszcze do końca sformułowany, a rządząca obecnie w Polsce partia nagle się przeorientowała na akceptację tej hegemonii. Dokonuje próby podporządkowania się hegemonowi niemieckiemu.
Nie wydaje mi się, by społeczeństwa różnych krajów były gotowe na radykalne pogłębianie integracji. Trend jest raczej odwrotny.
Już nieraz ćwiczyliśmy, że konwent czy inne ciało miało oświecone myśli i nakłaniało społeczeństwa do ich zaakceptowania. To się dotąd udawało. Powtarzanie referendów – francuskiego czy irlandzkiego w sprawie traktatu – jest na to dowodem. Pytanie, czy dzisiaj społeczeństwa tych głównych rozgrywających są gotowe na taki nowy projekt? Mam wątpliwości. Jeśli Merkel i Sarkozy będą próbować wprowadzić ten projekt bocznymi drzwiami, tym bardziej zniechęcą do nich społeczeństwa, zwłaszcza społeczeństwa ich własnych krajów.
No właśnie, czy nie wpadamy trochę w histerię? I Merkel, i Sarkozy muszą się liczyć ze zdaniem wyborców. Chcą być wybrani w następnych wyborach. Nie mogą sobie więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta