Ostatnia szansa Ukrainy
Mało który kraj może dostarczyć tak silnych argumentów na rzecz suwerenności i rządów prawa jak Ukraina.
Niedawno w okolicach Kijowa spotkałem chłopów jeszcze pamiętających koszmar 1933 roku, kiedy Ukraina była sowiecką republiką i ponad 3 mln jej mieszkańców zmarło z głodu, gdy Stalin postanowił zwalić na Ukraińców winę za klęskę jego własnej polityki kolektywizacji wsi.
Dziś podstawą geopolitycznej roli tego kraju są zbudowane jeszcze za Sowietów gazociągi transportujące gaz z Syberii do Europy. Warunki kontraktów gazowych to kluczowa kwestia w relacjach ukraińsko-rosyjskich, a możliwość osiągnięcia znacznych zysków przyciąga postsowieckich oligarchów. Julia Tymoszenko najpierw wzbogaciła się na handlu gazem, zanim zdobyła sławę, zwalczając częściowo panującą wokół niego korupcję. Jako premier podpisała z Kremlem w 2009 r. umowę w sprawie cen i wielkości przesyłu rosyjskiego gazu. Teraz zaś, w wyniku procesu wytoczonego za rządów jej arcyrywala Wiktora Janukowycza, Tymoszenko została skazana w związku z tą umową za „przekroczenie uprawnień" na siedem lat więzienia.
Tymoszenko wraz z rosyjskim premierem Władimirem Putinem osiągnęli porozumienie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta