Ile ochrony dla obiektu wpisanego do rejestru zabytków
Inwestując w działkę lub budynek w atrakcyjnej lokalizacji, należy liczyć się z tym, że nabytek bądź jego najbliższe otoczenie mogą być objęte nadzorem konserwatora
Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych na warszawskim Żoliborzu przeprowadziła remont elewacji zabytkowej kamienicy. Celem remontu było zapewne polepszenie energetycznej efektywności budynku, co jest wymagane między innymi przepisami inkorporowanych do prawa polskiego dyrektyw unijnych.
Ekipa remontowa zamierzała pokryć elewację warstwą izolującą, co pozwoliłoby na uzyskanie dobrych parametrów certyfikatów energetycznych w planowanym do przeprowadzenia audycie. Byłoby to przydatne przy sprzedaży lub wynajmie znajdujących się w budynku lokali.
Tak się jednak nie stało. Kamienica znajduje się w rejestrze zabytków i konserwator wojewódzki nie wyraził zgody na prace, które znacząco zmieniłyby jej pierwotny wygląd. Przepisy unijne nie zostały zrealizowane wskutek konfliktu z normami polskimi, w tym przepisami Konstytucji RP, zobowiązującej do strzeżenia dorobku narodowego i przekazywania go następnym pokoleniom.
Istotna ingerencja w prawo własności
Opisane zdarzenie jest przykładem ingerencji prawodawcy w prawo własności, również cieszące się konstytucyjną ochroną, prawo będące filarem liberalnej demokracji.
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, z 23 lipca 2003 r. („ustawa”) daleko ingeruje w konstytucyjnie chronione prawo własności nieruchomości – jak i rzeczy ruchomych – w szerszym jednak niż opisany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta