Dom drewniany czy murowany?
Poradnik. Czy warto wybudować dom drewniany i ile to kosztuje? Kiedy bać się wilgoci i zimna?
Zakładamy, że chcemy szybko wybudować dom jednorodzinny, wolno stojący, o prostej bryle, bez piwnicy, z parterem, o powierzchni 100 mkw. Na jaką technologię się zdecydować: tradycyjną, murowaną czy dom drewniany, szkieletowy?
Sylwester Jankowski: Jeżeli zależy nam na czasie, chcemy szybko wybudować dom i od razu w nim zamieszkać, warto zdecydować się na technologię skandynawską, opartą na przygotowanych wcześniej w fabryce modułach o konstrukcji drewnianej. Budowa takiego domu trwa zaledwie trzy miesiące.
Dom murowany długo „oddaje" wilgoć. W większości przypadków wybudowany metoda tradycyjną, mury powinny schnąć przez kilka miesięcy. Natomiast optymalną wilgotność dom wybudowany z cegły czy pustaków osiąga dopiero po siedmiu latach od wybudowania.
Ile kosztują fundamenty pod dom i jakie są dla nich wymagania przy technologii drewnianej, a jakie w przypadku betonowych bloczków?
Fundament lub płyta fundamentowa pod oba domy nie różnią się od siebie. Ich konstrukcja czy cena zależą głównie od rodzaju gruntu, jego nachylenia. Cena mkw. w obu rozwiązaniach (zarówno płyty fundamentowej, jak i fundamentu) jest porównywalna i wynosi około 300 zł. W przypadku skrajnie niekorzystnych warunków występujących na danym terenie może okazać się wyższa.
Ile czasu potrzeba na wykonanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta