Przedsiębiorca musi pamiętać o przedawnieniu zobowiązania
Posiadacz weksla in blanco nie powinien zbyt długo zwlekać z jego wykorzystaniem
Po upływie przedawnienia zobowiązania, na podstawie którego weksel in blanco został wystawiony, jego posiadacz straci prawo do uzupełnienia weksla i możliwość dochodzenia jego zapłaty. Nie będzie mógł skorzystać z roszczenia z tytułu niesłusznego wzbogacenia się dłużnika wekslowego.
Weksel in blanco jest dokumentem, który nie zawiera wszystkich ustawowych elementów treści weksla, składając się co najmniej z własnoręcznego podpisu wystawcy weksla, złożonego na przedniej stronie weksla w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Uzupełnienie treści tego weksla następuje przez jego posiadacza w razie zaistnienia warunków określonych w porozumieniu stron.
Treść deklaracji
Porozumienie wekslowe przybiera zazwyczaj postać odrębnego dokumentu, tzw. deklaracji wekslowej, w którym wystawca weksla – dłużnik (np. pożyczkobiorca) upoważnia wierzyciela do uzupełnienia weksla w razie zaistnienia ustalonych okoliczności, np. w przypadku niespłacenia kredytu. Zatem prawo do wypełnienia weksla in blanco nie jest nieograniczone.
Zobowiązania przedsiębiorców ulegają stosunkowo szybko przedawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 118 kodeksu cywilnego termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Przepisy szczególne przewidują niekiedy jeszcze krótsze terminy.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta