Kto skontroluje chorego i lekarza
Zarówno pracodawca, jak i ZUS są zainteresowani, aby absencja pracownika rzeczywiście wiązała się z niezdolnością do pracy na jego stanowisku. Jeśli mają wątpliwości, mogą to sprawdzić
Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. W pierwszym okresie choroby zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, zaś później ZUS.
Na podstawie art. 92 § 1 pkt 1 k.p. za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a u pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – zachowuje on prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
Natomiast zgodnie z art. 92 § 4 k.p. za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a u pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, zatrudnionemu przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Chodzi m.in. o ustawę zasiłkową.
Sprawdzi orzecznik...
Kontrolę wykonują przede wszystkim lekarze orzecznicy ZUS, którzy mogą:
• przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu,
• skierować go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
• zażądać od wystawiającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta