Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procent dla fiskusa i ZUS od kosztów dostępu do Internetu

24 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski

Podatku i składek nie trzeba naliczać tylko od tej części opłaty wnoszonej przez zakład, która związana jest z wykonywaniem zadań służbowych i której wysokość ustalono na podstawie szczegółowego wykazu

W obecnej rzeczywistości gospodarczej komputer i Internet stanowią nieodzowny element funkcjonowania większości przedsiębiorstw. Często zdarza się, że pracownicy na użytek swego pracodawcy wykorzystują prywatnie opłacane łącza, nierzadko posługując się przy tym będącymi ich własnością urządzeniami (np. w przypadku pracy zdalnej w domu).

Komputer bez danin

Firmy, chcąc zrekompensować zatrudnionym osobom związane z tym koszty, powinny wypłacać ekwiwalent pieniężny w zamian za korzystanie w ramach świadczenia pracy z zakupionych przez podwładnych narzędzi, materiałów lub sprzętu.

Uzyskiwany od pracodawcy ekwiwalent z tytułu zwrotu wydatków na użytkowanie komputera jako urządzenia służącego wykonywaniu obowiązków pracowniczych jest wolny zarówno od podatku, jak i składek na ubezpieczenia.

Zwolnienie to wynika odpowiednio z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) oraz z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia ministra pracy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9139

Wydanie: 9139

Spis treści
Zamów abonament