Zasiłek trzeba liczyć od aktualnej pensji
Do podstawy wymiaru chorobówki nie można wliczyć wynagrodzenia, które przysługiwało za pracę na podstawie innej umowy lub wykonywanej przed pauzą w zatrudnieniu
Wysokość należnego zasiłku chorobowego zależy od przychodu, jaki osiągamy w określonym czasie i z określonego tytułu. Pod uwagę brane jest zawsze wynagrodzenie uzyskane u płatnika składek, u którego przysługuje zasiłek. Jednak okres, z jakiego jest ono przyjmowane, zależy od ciągłości opłacania składki chorobowej.
- Z jakiego okresu mamy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego 56-letniemu pracownikowi, który przyniósł zwolnienie lekarskie na dni od 9 do 31 stycznia br.? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie w ciągłości. Najpierw miał podpisaną umowę na okres próbny od 1 do 28 lipca 2011 r., a potem został zatrudniony na czas określony od 1 sierpnia 2011 r. (pracuje do dziś) – pyta czytelnik.
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie pracownika, jakie uzyskał u pracodawcy w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta