Jak zdobyć uprawnienia do zarządzania nieruchomościami
Bez licencji, odpowiedniego wpisu do rejestru i ubezpieczenia OC nie da się prowadzić biznesu polegającego na administrowaniu obiektami budowlanymi
Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 3 mln mieszkań. Deficyt ten z pewnością będzie się z biegiem lat zmniejszał. Dominującą formą ma być oczywiście budownictwo wielorodzinne. Tego typu budynki, podobnie jak jednorodzinne, muszą być przez kogoś administrowane. Chodzi o przeprowadzanie potrzebnych remontów, wywóz nieczystości, ewentualne zapewnienie ochrony, sprzątanie, dostarczanie mediów oraz inne czynności i zadania związane z utrzymaniem obiektów budowlanych w dobrym stanie.
Oczywiste jest, że tym wszystkim nie mogą się zajmować mieszkańcy domu wielorodzinnego. Tak więc w tym zakresie pojawia się pole do popisu dla zarządców nieruchomości, którzy zawodowo zajmują się administrowaniem budynkami. Wszystko wskazuje na to, że popyt na ich usługi będzie się zwiększał. Dlatego warto się zastanowić nad spróbowaniem swoich sił w tym obszarze działalności gospodarczej.
Najpierw jednak trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia. Jak to zrobić? Podpowiedzi udziela nam ustawa z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (dalej: ustawa).
Jakie to czynności
Najogólniej rzecz ujmując, zarządzanie nieruchomościami to ogół czynności podejmowanych przez licencjonowanych zarządców nieruchomości na zasadach określonych w ustawie, które mają na celu utrzymanie danej nieruchomości w stanie pozwalającym jej mieszkańcom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta