Za co odpowiada medyk-przedsiębiorca
Działanie lekarza, który wystawiając receptę z pieczątką „refundacja do decyzji NFZ", naraża pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu, może być też ocenione w świetle kodeksu karnego
Artykuł 160 § 1 w zw. z art. 160 § 2 kodeksu karnego stanowi, że kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.
Przepis ten jest podstawą postępowań w sprawach błędów w sztuce lekarskiej. Czyn ten można popełnić umyślnie i nieumyślnie (art. 160 § 3 k.k.). Nie ma podstaw, by dyspozycją tego przepisu nie objąć zachowania lekarzy polegającego na posłużeniu się pieczątką „refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia”.
Co mówi Sąd Najwyższy
Jak wyjaśnia Sąd Najwyższy (wyrok z 29 listopada 1973 r., Rw 902/73, LexPolonica nr 412691), istotą strony przedmiotowej czynu określonego w art. 160 § 1 k.k. jest stworzenie przez sprawcę takiej sytuacji faktycznej, w której istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo grożące realnie nastąpieniem skutku w postaci śmierci, ciężkiego uszkodzenia ciała, względnie ciężkiego rozstroju zdrowia człowieka.
Bezpośredniość realnie grożącego niebezpieczeństwa oznacza, iż w sytuacji przez sprawcę już stworzonej, a więc bez dalszej akcji z jego strony, istnieje duże prawdopodobieństwo nastąpienia w najbliższej chwili wymienionych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta