Nie można zrezygnować z potwierdzania odbioru faktur korygujacych
Europejski Trybunał sprawiedliwości zgodził się, że w wyjątkowych sytuacjach można obniżyć VAT na podstawie wystawionej faktury korygującej, nawet gdy kontrahent nie odpowiada, czy ją otrzymał
Zaznaczył jednak, że potrzebne są dodatkowe dowody, które potwierdzą, że odbiorca wie o korekcie.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości 26 stycznia 2012 r. wydał długo oczekiwany przez polskich podatników wyrok w sprawie Kraft Foods Polska (C-588/10). Sprawa dotyczyła zgodności z dyrektywą VAT art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT.
Przepisy te nakazują podatnikom uzyskiwanie potwierdzenia, że nabywca towaru lub usługi otrzymał wystawioną przez nich fakturę korygującą (dokumentująca np. udzielenie rabatu lub zwrot towaru). Treść wyroku nie daje podatnikom jednoznacznej odpowiedzi, w jaki sposób rozliczać VAT w związku z wystawionymi fakturami korygującymi.
Wymóg trudny do spełnienia
Zgodnie z art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT, podatnik, który wystawił fakturę korygującą obniżającą kwotę VAT należnego może go zmniejszyć dopiero po uzyskaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Z tych regulacji wynika, że podatnik, który nie uzyskał potwierdzenia odbioru faktury korygującej, nie ma możliwości obniżenia VAT należnego o kwotę podatku wykazaną na tej fakturze.
Szkopuł w tym, że podatnicy nie mają żadnych prawnych możliwości wyegzekwowania od nabywcy potwierdzenia, że otrzymał on fakturę korygującą. W praktyce przedsiębiorcy muszą więc liczyć na dobrą wolę swego kontrahenta. Niestety druga strona nie zawsze jest skłonna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta