Ryczałt nie wyklucza konieczności zapłaty za ekstraprace
Wykonawca może domagać się dodatkowego wynagrodzenia za zrealizowane roboty budowlane, nawet gdy nie były przewidziane w ryczałtowej umowie, jeżeli ich wykonanie było konieczne ze względu na zasady sztuki
Zawierając umowę o roboty budowlane, wykonawca przyjmuje na siebie obowiązek oddania przewidzianego w umowie obiektu, który ma wykonać zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej (zgodnie ze sztuką).
Inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót zgodnie z przepisami, w szczególności do przekazania wykonawcy terenu budowy, dostarczenia projektu oraz odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Gdy istnieją wątpliwości co do tego, jakie roboty powinny zostać wykonane, przyjmuje się, że wykonawca zobowiązał się wykonać wszelkie roboty budowlane objęte projektem, który jest częścią składową umowy.
Przykład
Wykonawca realizował prace związane z budową sieci kanalizacyjnej sanitarnej w ramach przetargu nieograniczonego, na podstawie ustawy – Prawo zamówień publicznych. W trakcie robót natrafił na wody gruntowe na ponad połowie trasy wykonywanych robót. Inwestor potwierdził występowanie tych utrudnień w protokole z wizji lokalnej budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego wpisem do dziennika budowy.
Wykonawca przeprowadził odwodnienie wykopów na własny koszt pomimo braku zapisów na ten temat w zawartej umowie o roboty budowlane, gdyż uznał, że jest to konieczne do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta