Kary dyscyplinarne dla pracownika
Wiele przewinień pracowników nie daje podstaw do rozwiązania umowy. W takiej sytuacji pracodawca może zastosować upomnienie, naganę, a nawet karę finansową. Niesłusznie ukarany ma swoje prawa. W ostateczności może się nawet odwołać do sądu.
Kara finansowa za spóźnienie do pracy nie jest dopuszczalna
Zasady odpowiedzialności porządkowej pracowników zostały zapisane w art. 108 – 113 kodeksu pracy. W myśl tych przepisów zatrudniony może zostać ukarany upomnieniem czy naganą za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów BHP i przeciwpożarowych czy też zasad potwierdzania stawiennictwa w pracy i usprawiedliwiania swojej nieobecności. Kary finansowe mogą być nakładane tylko wyjątkowo, za cięższe przewiny związane z nieprzestrzeganiem przepisów BHP i przeciwpożarowych, a także opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia czy stawienie się w niej w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie dniówki. Przepisy wyraźnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta