Kiedy rozliczyć fakturę od audytora
Wiele firm ma wątpliwości, kiedy rozliczyć podatkowo wynagrodzenie biegłego rewidenta. Wszystko przez nieprecyzyjne odesłanie przez przepisy podatkowe do ustawy o rachunkowości
- W firmach odbywają się właśnie obowiązkowe audyty sprawozdań finansowych.
Firmy mają jednak wątpliwości, jak rozliczyć podatkowo wynagrodzenie biegłego rewidenta?
Odpowiada Damian Kubiś doradca podatkowy, partner w TPA Horwath :
Skoro do zbadania sprawozdania finansowego zobowiązują firmę przepisy o rachunkowości, to znaczy, że są to koszty związane z jej funkcjonowaniem. Bez ich poniesienia prowadzenie działalności byłoby niemożliwe. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że wydatki związane z audytem są kosztem uzyskania przychodów.
Pojawia się jednak pytanie, kiedy je uwzględnić?
Przepisy podatkowe w tym zakresie nie są zbyt precyzyjne. Ustawa dzieli koszty na bezpośrednio związane z przychodem (np. zakup towarów przez firmę zajmującą się działalnością handlową) i inne niż bezpośrednio związane z przychodem (tzw. koszty pośrednie). Wydatki na audyt zaliczane są do tej drugiej kategorii. Nie można ich bowiem powiązać z konkretnym przychodem, pośrednio natomiast związane są z przychodami uzyskiwanymi przez przedsiębiorcę.
Zasady zaliczania kosztów pośrednich do kosztów uzyskania przychodów określone są w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Wynika z niego ogólna reguła, że są one potrącalne w dacie ich poniesienia. Jest też wyjątek. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta