Magnetofon naszych czasów
Trudno nie zauważyć, że protesty młodych ludzi przeciwko ACTA wynikają z pauperyzacji naszego społeczeństwa – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Młodzi Polacy karmieni są przez starsze pokolenia i elity polityczne historią o peerelowskich brakach i odcięciu od dóbr Zachodu. A także mitem solidarnościowego zrywu, dzięki któremu powróciliśmy na łono zachodniej cywilizacji, by dziś być gospodarczą zieloną wyspą pośród państw UE pogrążonych w kryzysie. Wystarczy jednak wyjazd za granicę albo analiza danych statystycznych, by zdać sobie sprawę, że 22 lata po historycznym przełomie Polacy czują się biedakami Europy.
W połowie 2011 r. średni roczny zarobek w krajach tak zwanej starej Unii wynosił 21,4 tys. euro rocznie. Polska lokowała się dopiero na siódmym miejscu wśród nowych krajów członkowskich – ze średnim rocznym zarobkiem 5,4 tys. euro. Za nami były tylko Litwa, Rumunia i Bułgaria. W najbogatszym polskim województwie mazowieckim średni miesięczny zarobek wynosił 4180 zł, ale już w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta