Wydawanie świadectw pracy miało być prostsze
Już dziesięć miesięcy obowiązują zmienione zasady potwierdzenia zakończenia terminowych umów o pracę. Nie ułatwiły one jednak życia kadrowym, bo przepisy są nieprecyzyjne
21 marca 2011 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 r. (DzU nr 36, poz. 181). Według uzasadnienia do projektu ustawy jej celem miało być uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy.
W praktyce wątpliwości wywołują nie tylko zmodyfikowane regulacje, ale również postanowienia przejściowe.
Niezrozumiała nowelizacja
Niektórym pracodawcom przysporzyło to papierkowej roboty. Wpływa na to dodany w art. 97 § 12 k.p. Zgodnie z nim „świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę”.
Wcześniejszy art. 97 § 11 k.p. przewidywał, że jeżeli szef po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem nawiązywał kolejny angaż bezpośrednio po tym poprzednim, to musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie.
Obecne art. 97 § 11 i § 12 k.p. pozbawiają pracodawcę możliwości „wstrzymania się” z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta