O czym warto pamiętać przy zakupie nieruchomości
Przedsiębiorca, który nabywa zabudowaną działkę, powinien zadbać, aby w akcie notarialnym określić wartość poszczególnych budynków. Inaczej będzie miał problemy z ustaleniem kwot, od których naliczać ma ich amortyzację
Przedsiębiorcy decydujący się na zakup nieruchomości często poświęcają bardzo dużo uwagi kwestiom związanym z ustaleniem jej stanu prawnego (potwierdzenie, kto jest właścicielem; ustalenie, czy nie jest obciążona hipoteką). Zwykle pamiętają też, aby sprawdzić, w jaki sposób grunt może być zagospodarowany.
W czasie tego procesu gromadzą wiele dokumentów, np. wyciągi z ksiąg wieczystych, wypisy z ewidencji gruntów, wycenę nieruchomości, opinie co do stanu technicznego. Niestety, bardzo często w tych czynnościach przygotowawczych brakuje oceny skutków podatkowych takiej transakcji.
Tymczasem na etapie planowania zakupu warto zadbać także o taką analizę. W przeciwnym wypadku zaraz po zakupie może się pojawić wiele problemów podatkowych.
Ustal liczbę środków trwałych
Przy nabyciu nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami rodzi się podstawowe pytanie: ile i jakie środki trwałe zwiększą majątek firmy?
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym amortyzacji podlegać mogą budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty, pod warunkiem że:
• zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
• stanowią własność lub współwłasność podatnika,
• są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
•...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta