Jak powinno podejmować uchwały zgromadzenie wspólników sp. z o.o.
Przepisy pozwalają na podjęcie uchwały niekoniecznie podczas zebrania udziałowców, jeżeli wyrażą oni na piśmie zgodę na postanowienia, które mają być podjęte, albo na głosowanie pisemne
Zgromadzenie wspólników jest – obok zarządu – drugim obligatoryjnym organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oprócz innych – określonych w kodeksie spółek handlowych – uprawnień przysługują mu przede wszystkim kompetencje uchwałodawcze.
Zasadą jest, że uchwały udziałowców zapadają na ich zebraniu, zarówno zwyczajnym, jak i nadzwyczajnym. Od reguły tej istnieją jednak dwa wyjątki. Możliwe jest mianowicie podjęcie uchwały bez odbycia zgromadzenia wspólników, jeżeli wszyscy uczestnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienia, które mają być podjęte (tzw. kurenda) albo na głosowanie pisemne (ale z pewnymi zastrzeżeniami, o których niżej).
Wpis do księgi protokołów
W tym pierwszym przypadku chodzi o konkretną uchwałę, która musi zapaść jednogłośnie. W drugim natomiast – jednomyślnie in abstracto – wyraża się zgodę na głosowanie na piśmie w przyszłości.
Możliwe jest podejmowanie uchwał poza zgromadzeniem także wówczas, gdy wymagana jest dla nich forma aktu notarialnego. Bez względu jednak na formę głosowania, uchwała podlega obowiązkowemu wpisowi do księgi protokołów.
Jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawierają ograniczeń, wspólnicy mogą też uczestniczyć w swoim zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników (lub innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta