Węgiel brunatny szansą Polski
W województwie lubuskim mogłyby powstać bloki energetyczne na węgiel brunatny o łącznej mocy 7,7 tys. MW – wyliczyła AGH. Budowa dwóch odkrywek węgla i tych elektrowni kosztowałaby ponad 70 mld złotych. Koncesję na badanie złóż w okolicach Gubina, gdzie jest ok. 2,5 mld ton węgla, ma państwowa PGE
Polska z wydobyciem 60 mln ton węgla brunatnego rocznie zajmuje ósme miejsce na świecie. Na tym paliwie pracuje ok. jednej czwartej naszych elektrowni, które wytwarzają z niego ok. 30 proc. energii elektrycznej. Ale zagospodarowane złoża powoli się kończą. Jak wyliczyli eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej, w ciągu ok. 30 lat z powodu wyczerpania złóż przestaną działać elektrownie Turów i zespół Pątnów – Adamów – Konin, a w zachodniej Polsce pozostałaby tylko Elektrownia Dolna Odra. Jak załatać energetyczną dziurę?
– W województwie lubuskim mamy ok. 4 mld ton węgla, z czego ok. 2,5 mld ton nadaje się do wydobycia – mówi „Rz" prof. Zbigniew Kasztelewicz z AGH.
– Po drugiej stronie granicy na tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta