Za unijne prawo zapłaci czytelnik?
Polska od wejścia do UE powinna zapewnić autorom wypłacanie tantiem za wypożyczanie ich książek z bibliotek
kamila baranowska
Czy po zamieszaniu wokół podpisania umowy ACTA czeka nas kolejna odsłona sporu o ochronę własności intelektualnej? Polska wciąż bowiem nie dostosowała przepisów do unijnego prawa, zgodnie z którym za każdą wypożyczoną z biblioteki książkę jej autorowi należy się honorarium.
Nie wszystkie biblioteki
Public Lending Right (prawo publicznego użyczenia) to prawo twórców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu darmowego wypożyczania ich dzieł przez instytucje publiczne. Regulacje w tej sprawie pierwsze wprowadziły Dania i Norwegia w latach 40. Do prawa UE weszły w 1992 r. W 2006 r. Unia uaktualniła treść dyrektywy. Nakazuje ona, by autorzy książek, filmów i innych dzieł (wedle uznania państw członkowskich) chronionych prawem autorskim mogli otrzymywać wynagrodzenia za ich wypożyczenie z bibliotek.
Polska wdrożyła dyrektywę w 2000 r., ale nie wprowadziła opłat. Nie zmieniła przy tym art. 28 znowelizowanej wówczas ustawy o prawie autorskim mówiącego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta