Renta socjalna dla młodych bez stażu
O prawie do świadczenia decyduje data naruszenia sprawności organizmu a nie powstania niezdolności do pracy. Uprawniony do renty musi pilnować swoich zarobków
Prawo do renty socjalnej była częstym przedmiotem sporów. Sporne są także zasady jej wypłacania i zawieszania. Dlatego warto zwrócić uwagę na przesłanki uprawniające do jej otrzymania oraz okoliczności uzasadniające jej zawieszenie.
Osoby uprawnione i warunki konieczne do przyznania tej renty określają przepisy ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.). W myśl jej art. 4 ust. 1 świadczenie to przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, jeśli naruszenie to powstało:
• przed ukończeniem 18. roku życia,
• w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – ale przed ukończeniem 25. roku życia,
• w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
W wymienionych okresach musi nastąpić tylko naruszenie sprawności organizmu. Natomiast sama niezdolność do pracy, będąca skutkiem tego naruszenia, może powstać później. Wynika to z faktu, że okresy wymienione w pkt 1 – 3 art. 4 ww. ustawy odnoszą się do naruszenia sprawności organizmu, a nie do powstania całkowitej niezdolności do pracy.
Wskazywał na to Sąd Najwyższy w uchwale z 15 marca 2006 r. (II UZP 4/06) podnosząc, że całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjalnej może powstać po upływie okresów wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta