Od 10 stycznia ciężarna musi się upominać o wyrównanie
Nie można już uzupełniać kobiecie chorobówki do 100 proc. za okres sześciu miesięcy przed porodem bez jej prośby
Radosław Kaczmarek
Wynagrodzenie za czas nieobecności z powodu choroby
i zasiłek chorobowy przypadający w okresie ciąży wynosi
100 proc. podstawy wymiaru. Konieczne jest jednak udokumentowanie tego stanu – albo przez umieszczenie przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim ZLA kodu B albo odrębnym zaświadczeniem lekarza.
Zdarza się, że ciężarna nie chce, by na zwolnieniu lekarskim znalazła się informacja o jej błogosławionym stanie. Może wówczas na piśmie wnioskować do lekarza, by ten nie zamieszczał w polu 13 druku ZLA kodu literowego B. Musi się jednak liczyć z tym, że otrzyma chorobówkę na ogólnych zasadach, tj. w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru (lub 70 proc. – za dni pobytu w szpitalu). Żeby dostać wyrównanie świadczenia, musi udokumentować stan ciąży.
∑ Pracownica ma wyznaczony termin porodu na pierwszą połowę lutego 2012 r. Przebywała na zwolnieniach lekarskich przez dziesięć dni sierpnia i 15 dni września 2011 r. oraz nieprzerwanie od października ubiegłego roku do dnia dzisiejszego. Począwszy od października wypłacamy jej chorobówkę w wysokości 100 proc., bo na zwolnieniach lekarskich widniał kod literowy B. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta