Jak wyliczyć VAT na fakturze końcowej
Z chwilą zapłaty każdej z zaliczek w walucie obcej oraz w dniu wystawienia faktury końcowej dokumentującej resztę należności za dostawę bądź usługę, trzeba obliczyć kwotę podatku w złotych. Z tym jednak może być problem
Inny jest bowiem kurs waluty stosowany do obliczenia VAT należnego od zaliczki, a inny dla należności wynikającej z faktury końcowej. Pojawia się wątpliwość, czy kwota VAT wykazanego na fakturze końcowej, to:
• kwota podatku w walucie obcej (np. euro) od nieuiszczonej części należności w tej walucie, przeliczona na złote według kursu poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej, czy
• kwota stanowiąca różnicę podatku obliczonego w złotych według kursu poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej od całej należności i podatku wykazanego w złotych w fakturze zaliczkowej.
W najnowszych interpretacjach organy podatkowe opowiadają się w większości za pierwszym wariantem. Taki pogląd dominuje także w orzecznictwie sądowym, choć zdarzają się wyroki o odmiennej treści > patrz ramka.
Co mówią przepisy
Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. regulującego m.in. zasady wystawiania faktur „kwota podatku VAT na fakturze zawsze musi być wykazana w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze”.
Stosownie zaś do art. 31a ustawy o VAT, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przelicza się je na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta