Refundacja do decyzji NFZ a artykuł 160 kodeksu karnego
Lekarz, wystawiając receptę z protestacyjną pieczątką, naraża pacjenta co najwyżej na być może większy wydatek, ale równocześnie chroni swój majątek osobist
Ze sporym zdziwieniem przeczytałem artykuł „Za co odpowiada medyk-przedsiębiorca” autorstwa Łukasza Wydry i Kamila Szmida opublikowany w dodatku „Rzeczpospolitej” „Prawo i Praktyka” z 24 stycznia 2012 r.
Główną tezą tego artykułu jest stwierdzenie, że przystawienie na recepcie przez lekarza pieczątki „Refundacja do decyzji NFZ” może wyczerpywać znamiona przestępstwa z art. 160 kodeksu karnego, czyli narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Teza ta jest absurdalna.
Nie ma bezpośredniości
Istotą przestępstwa z art. 160 k.k. jest pojawienie się takiego narażenia lub zwiększenie narażenia już istniejącego, co wynika jasno zarówno z doktryny, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta