Bez znajomości zasad BHP załoga nie rozpocznie pracy
Odpowiednie przeszkolenie personelu przed zleceniem zadań to kolejny obowiązek szefa i gwarancja, że w firmie nie zdarzy się nic groźnego
Art. 2373 § 1 k.p. zakazuje dopuszczania podwładnego do wykonywania pracy bez aktualnego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas takiego kursu pracowników należy zapoznać z regulacjami dotyczącymi BHP oraz zasadami wykonywania bezpiecznej pracy obowiązującymi w zakładzie.
Szkolenie wstępne, które przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, obejmuje ogólny instruktaż. Natomiast zatrudnieni na stanowiskach, na których występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, dodatkowo przejdą instruktaż stanowiskowy (§ 10 i 11 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, DzU nr 180, poz. 1860 ze zm., dalej rozporządzenie w sprawie szkolenia).
Nauka od dwóch do ośmiu godzin
Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien zależeć od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku, na którym ma on być zatrudniony.
Załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie szkolenia przewiduje jednak, że u pracowników administracyjno-biurowych narażonych na działanie czynników uciążliwych będzie to minimum dwugodzinny kurs. Natomiast pracownicy na stanowiskach robotniczych będą szkolić się przynajmniej osiem godzin. Chodzi tu o godziny lekcyjne, każda po 45...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta