Pracodawca nie w każdym momencie polepszy swoją pozycję
Tylko do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu pracy można wprowadzić karę umowną. Nie wolno w taki sposób zwiększyć odpowiedzialności pracownika, gdy podobny zakaz wiąże go w czasie trwania angażu
Do ustanowienia zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy lub po jego ustaniu może dojść tylko w umowie dobrowolnie zawartej przez strony. Oba kontrakty wolno przyjąć przy nawiązaniu lub w czasie trwania zatrudnienia, ale nigdy po jego zakończeniu. Zgodnie z art. 1013 kodeksu pracy umowa ta powinna być zawarta pod rygorem nieważności na piśmie. Nie da się więc tego zrobić w sposób dorozumiany.
W trakcie pracy
Pierwszy rodzaj zakazu zabrania prowadzenia działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy. W myśl art. 1011 k.p. w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć pracy w stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz prowadzącego taką działalność. Strony powinny więc określić, czego pracownikowi nie wolno robić w czasie trwania pracy i u kogo nie może się zaangażować czy świadczyć pracy na innej podstawie.
Jeśli pracownik nie dotrzyma tej umowy, a przez to wyrządzi szkodę majątkową pracodawcy, poszkodowany ma prawo dochodzić jej wyrównania na zasadach określonych w rozdziale pierwszym w dziale piątym k.p. (art. 1011 § 2).
Odpowiedzialność materialna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta