Jakie modele współpracy inwestorów w poszukiwaniu gazu łupkowego
Pierwszym krokiem niezbędnym do prowadzenia prac jest uzyskanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin oraz zawarcie umowy o ustanowienie użytkowania górniczego
Działalność w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania gazu łupkowego może prowadzić jedynie podmiot, który jest stroną umowy o ustanowienie użytkowania górniczego oraz posiada stosowną koncesję.
Ograniczenie ryzyka
Po uzyskaniu koncesji, w celu ograniczenia ryzyka związanego z poszukiwaniem gazu łupkowego, inwestorzy branżowi często decydują się na współpracę z innymi podmiotami, dopuszczając je tym samym do uczestniczenia w inwestycji wydobywczej – dzieląc indywidualne ryzyko.
Oprócz niepewności związanej z wynikiem prac poszukiwawczych i potencjalnym brakiem kopalin nadających się do komercyjnego wydobycia czynnikami zachęcającymi do podjęcia współpracy są: wysokie koszty prac poszukiwawczych (koszt jednego odwiertu w Polsce może wynieść według niektórych źródeł powyżej 10 mln dolarów), które często trudno jest sfinansować inwestorowi samodzielnie, a także konieczność dostępu do nowych technologii dotychczas stosowanych w inwestycjach związanych z gazem łupkowym wyłącznie za granicą.
Tak więc, mimo że prawa z koncesji i użytkowania górniczego modelowo przysługują tylko jednemu podmiotowi, ze wskazanych wyżej względów biznesowych istnieje potrzeba prawnego dopuszczenia do inwestycji podmiotów trzecich, których udział zapewni bezpieczniejsze i skuteczniejsze prowadzenie prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta