Kiedy sprzedawana działka może być uznana za budowlaną
Przy ocenie, czy w grę wchodzi zwolnienie z VAT przewidziane dla dostawy terenów nieprzeznaczonych pod zabudowę, przesądzające są dane z ewidencji gruntów i budynków
Tak orzekł WSA w Rzeszowie 17 stycznia 2012 r. (I SA/Rz 784/11).
Sprawa dotyczyła sprzedaży działek oznaczonych w ewidencji jako grunty rolne, dla których wygasł plan zagospodarowania przestrzennego oraz brak było decyzji o warunkach zabudowy. Podatnik skorzystał ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o VAT, który zwalnia od podatku dostawy terenów niezabudowanych.
W sprawie powołano art. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówiący, że przeznaczenie terenu określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, określenie następuje w decyzji o warunkach zagospodarowania. Organ uznał jednak, że są to działki budowlane (istniała droga i media), więc od ich sprzedaży należało naliczyć VAT.
Sąd uchylił zaskarżoną decyzję. Stwierdził, że zwolnienie obejmuje tereny niezabudowane i niebędące terenami budowlanymi oraz przeznaczonymi pod zabudowę. Do opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta