W delegacji nie prowokuj do bójki
Pobicie pracownika podczas podróży służbowej nie jest wypadkiem przy pracy, jeśli jego naganne zachowanie było powodem waśni. Gdy zatrudniony nie ponosi za nie winy, może liczyć na świadczenia wypadkowe
- Pracownik przebywający na szkoleniu w ramach delegacji służbowej został pobity przez nieznanych sprawców. Z tego powodu był niezdolny do pracy przez 25 dni. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, a jeśli tak, to kto powinien przeprowadzić postępowanie powypadkowe? I kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy w czasie podróży służbowej? – pyta czytelnik
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przyczyną zewnętrzną i spowodowało uraz lub śmierć, a do tego nastąpiło w związku z pracą:
• podczas albo w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
• podczas albo w związku z wykonywaniem przez zatrudnionego czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
• w czasie pozostawania przez podwładnego w dyspozycji szefa w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Jeśli takie zdarzenie nastąpiło w innych okolicznościach, czasem zrównuje się je z wypadkiem przy pracy. Traktuje się tak m.in. wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, chyba że był wynikiem jego postępowania niepozostającego w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.
Tak wskazuje art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta