Po zmianie etatu chorobówka z nieprawdziwą kwotą trzynastki
Jeśli wynagrodzenie roczne przysługuje z tytułu zatrudnienia w innym wymiarze czasu pracy niż ten, który jest aktualny na dzień wypłaty świadczenia za czas absencji, trzeba je uwzględnić w wysokości adekwatnej do obecnego etatu
Generalnie obowiązują dwie zasady, według których należy uwzględniać składniki należne za okresy roczne w podstawie wymiaru zasiłków.
Pierwsza wskazuje, kiedy w ogóle taki składnik ma znaczenie, jeśli chodzi o wysokość świadczeń – chodzi bowiem tylko o takie roczne wypłaty, które:
• stanowią podstawę wymiaru składek na ZUS,
• są zmniejszane za czas pobierania zasiłków (inaczej mówiąc, nie przysługują za okresy absencji).
Zgodnie z drugą zasadą roczny składnik płacy uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym pracownik stał się niezdolny do pracy. Oznacza to, że nie można np. dodać całej kwoty rocznego wynagrodzenia do sumy miesięcznych wynagrodzeń zatrudnionego za ostatnie 12 miesięcy przed zachorowaniem i dopiero wtedy ustalić 1/12 tej kwoty.
Obie te zasady dotyczą również trzynastki – czy to wypłacanej obowiązkowo w sferze budżetowej, czy dobrowolnie w firmach prywatnych.
W sytuacji jednak, gdy trzynastkę pracownik otrzymał za czas pracy na innym etacie, niż pracował w miesiącu, w którym zachorował, pracodawca musi wykonać dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta