Które szkolenia nie są obciążone VAT
Pojawiły się już pierwsze wyroki, jak rozumieć znowelizowane od 1 stycznia 2011 r. przepisy dotyczące zwolnienia z VAT różnego rodzaju kursów i podobnych usług. Niektóre są korzystniejsze niż dotychczasowe interpretacje fiskusa
Do końca 2010 r. z art. 43 ustawy o VAT i załącznika nr 4 do ustawy o VAT wynikało, że zwolnione z podatku są usługi w zakresie edukacji oznaczone symbolem PKWiU ex 80. Było to więc zwolnienie o charakterze przedmiotowym. Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie sformułowano w zupełnie inny sposób. Po pierwsze nie odnosi się już ono do PKWiU, po drugie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy >patrz ramka.
Polskie przepisy są wdrożeniem prawa unijnego. W świetle art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT zwolnione jest kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.
Czynności pomocnicze
Przepisy zwalniają z VAT również świadczenie usług i dostawę towarów ściśle związane z usługami kształcenia lub nauczania. W art. 43 ust. 17 ustawy o VAT doprecyzowano, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1, m.in. pkt 26, 28, 29, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług, jeżeli:
• nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta