Brak pełnomocnictwa można uzupełnić także po złożeniu oferty
Obowiązek wzywania wykonawców do wykazania umocowania ich przedstawicieli ciąży na zamawiającym w trakcie całego postępowania o udzielenie zamówienia
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 stycznia 2012 r., KIO/2754/11 usuwa wątpliwości co do zastosowania art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) w zakresie wzywania wykonawców do przedłożenia brakujących pełnomocnictw w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
KIO potwierdziła, iż obowiązek wezwania wykonawcy do przedłożenia brakującego pełnomocnictwa ciąży na zamawiającym na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia, także w sytuacji, gdy konieczność takiego wezwania pojawi się już po złożeniu ofert.
Były wątpliwości
W praktyce postępowań o udzielenie zamówień publicznych wiele wątpliwości budziła kwestia, czy ciążący na zamawiającym obowiązek wzywania wykonawców do złożenia brakujących pełnomocnictw stosuje się tylko na etapie składania ofert (tj. tylko w sytuacji, gdy pełnomocnictwo do reprezentowania wykonawcy nie zostało załączone do oferty), czy także na dalszych etapach postępowania, gdy w imieniu wykonawcy składane są inne oświadczenia woli bądź też podejmowane są inne czynności, zaś osoba działająca w imieniu wykonawcy na dalszym etapie postępowania nie przedłożyła udzielonego jej pełnomocnictwa.
Tytułem przykładu wskazać można następujące przypadki, gdy konieczność przedłożenia pełnomocnictwa mogła się pojawić na późniejszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta