Spóźniona wypłata podzielonego zysku może drogo kosztować
Nadchodzi czas uchwalania dywidend w spółkach kapitałowych. Warto pamiętać, że kwoty nieprzekazane udziałowcom w terminie mogą być źródłem podatkowych problemów
Uchwalając wypłatę dywidendy, spółka powinna mieć na uwadze swoją aktualną oraz przyszłą kondycję finansową.
Jeżeli bowiem okaże się, że nie będzie miała środków finansowych na wypłatę, konsekwencje podatkowe mogą być dotkliwe.
Trzeba ustalić termin
Przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) nie wskazują precyzyjnie, w jakim terminie należy wypłacić dywidendę. Zgodnie z art. 193 § 4 oraz art. 348 § 4 k.s.h., dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników (walnego zgromadzenia).
Jeżeli natomiast uchwała wspólników (walnego zgromadzenia) nie określa dnia wypłaty, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd (radę nadzorczą). Przywołane przepisy zostały wprowadzone do k.s.h. w 2009 r. m.in. w celu usunięcia wątpliwości związanych z powstawaniem przychodu dla spółki w wyniku odroczenia wypłaty dywidendy.
Nadal nie wprowadzają one jednak żadnego terminu, w którym podjąć należy decyzję o wypłacie dywidendy, czy też ostatecznego terminu, w jakim dywidenda miałaby być wypłacona. Ustawodawca pozostawił więc udziałowcom oraz organom spółki dowolność w zakresie określenia terminu wypłaty dywidendy, co jest rozwiązaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta