Różne drogi wirtualnego nabycia produktu i ich konsekwencje
To, czy i na jakich zasadach wolno zwrócić towar zakupiony w Internecie, zależy od charakteru transakcji
- Kupiłem zestaw narzędzi na aukcji internetowej. Okazuje się, że nie spełnia on moich oczekiwań. Czy mogę odstąpić od umowy, powołując się na przepisy o umowach zawieranych przez Internet, i odesłać towar sprzedawcy z żądaniem zwrotu pieniędzy ? – pyta czytelnik.
To, w jaki sposób kształtuje się prawo do odstąpienia od umowy zawartej przez Internet, czyli na odległość, zależy od charakteru tej transakcji. Po pierwsze należy zadać pytanie, czy za sprzedażą towaru stał przedsiębiorca (firma, osoba prowadząca działalność, w tym prowadząca sklep internetowy), czy osoba fizyczna. Zdarza się przecież, że produkty oferują w sieci inni konsumenci, którzy w ten sposób chcą się np. pozbyć niepotrzebnych im rzeczy.
Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją, kupującego nie chronią żadne szczegółowe przepisy. Umowa taka będzie rozpatrywana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, a regulacje w nim zawarte nie obciążają sprzedawcy obowiązkiem zwrotnego przyjęcia towaru tylko dlatego, że nie spełnia on oczekiwań kupującego. Jeżeli towar jest zgodny z umową,, sprzedający nie ma obowiązku jego odkupienia.
Strony na zasadzie swobody umów mogą oczywiście inaczej określić swoje zobowiązania. W szczególności konsument-sprzedawca może dać konsumentowi-nabywcy prawo do odstąpienia od umowy, wyznaczając mu do tego odpowiedni czas.
Kto po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta